Koszalin położony jest w środowisku naturalnym i charakteryzuje się dużą powierzchnią terenów leśnych, co czyni go prawdziwą „krainą oazy” o naturalnym pięknie i krajobrazie, zieleń jest duża, a szata roślinna różnorodna i ciekawa. Koszalin to przede wszystkim krajobraz rolniczy, z niewielką domieszką lasów. Metropolia uznawana jest za jedno z najbardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku miast w Polsce.
Koszalin miastem zieleni
Prawie 40% całkowitej powierzchni miasta zajmują trawniki i parki, a także lasy, w skład których wchodzi przede wszystkim:
- buk,
- wiciokrzew pomorski,
- cis,
- modrzew,
- dąb bezszypułkowy,
- brekinia,
- brzoza niska,
- bluszcz pospolity.
Koszalin to ponad 105,5 km2 malowniczego terenu z 4 parkami położonymi w centrum miasta oraz Górą Chełmską, która wznosi się na wysokość 137 m npm, porośniętą z obu stron gęstym lasem.
Parki miejskie w Koszalinie
Koszalin to miasto zielone i przyjazne środowisku, słynie z pięknych parków i czystej wody. Metropolia posiada około:
- 30 hektarów parków,
- 77 hektarów terenów zielonych,
- 160 hektarów zieleni ulicznej,
- 100 hektarów lasów,
- dwa otaczające miasto rezerwaty przyrody i ogrody działkowe.
Udział terenów zielonych na terenie Koszalina wynosi ok. 38,4%. Zabytkowy Park im. Książąt Pomorskich, gdzie większość drzew ma kilkanaście lub ponad sto lat, z których wiele określa się mianem drzew pomnikowych. Dodatkowo występują tu liczne duże skupiska zieleni przypominające kompleks lasów państwowych i lasów gminnych – obszar ten zaliczany jest do chronionego krajobrazu, rezerwatu przyrody, zespołu przyrodniczego, cmentarza, ogrodów, terenów zielonych, zieleni osiedlowej, zieleni ulicznej. W Koszalinie zlokalizowanych jest aż dziewięć parków miejskich.
Park Książąt Pomorskich
Park Książąt Pomorskich w Koszalinie to park miejski położony u podnóża murów miejskich, w pobliżu rzeki Dzierżęcinki. Park składa się z dwóch części: Parku Książąt Pomorskich „A” o powierzchni 6,70 ha oraz Parku Książąt Pomorskich „B” o powierzchni 3,65 ha. W parku spotkać można najstraszniejsze drzewa w Koszalinie i jest to pozostałość ogrodu zamkowego sprzed 300 lat. Co ciekawe aż 16 z nich to pomniki przyrody. Są tu takie drzewa jak:
- 300-letni klon jawor, tzw. „Drzewo Czarownic”, najstarsze drzewo w Koszalinie,
- korkowiec amurski,
- wierzba babilońska,
- orzech czarny,
- miłorząb dwuklapowy,
- drzewo magnolii,
- aleja klonów.
Dodatkowo można obejrzeć pływający staw zamkowy oraz stary młyn. Dziś jest doskonałym miejscem wypoczynku i aktywnego wypoczynku pieszego i rowerowego.
Ochrona zieleni w Koszalinie
Wokół najcenniejszych przyrodniczo obszarów Koszalina, a także w okolicach miasta utworzono obszar chronionego krajobrazu czyli tzw. Koszaliński Pas Nadmorski. Ma powierzchnię większą niż 50 hektarów i obejmuje obszary przybrzeżne. Na terenie metropolii znajdują się również dwa chronione obszary ekologiczne ze względu na unikalny skład gatunkowy roślin.