Ciekawostki o Koszalinie

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Koszalin jest miastem na prawach powiatu. Znajduje się w północno-zachodniej Polsce. Dokładniej w województwie zachodniopomorskim. To także drugie co do wielkości miasto na Pomorzu Zachodnim. Położone jest na wybrzeżu Koszalina, nad rzeką Dzierżęcinką, nad jeziorami: Jamno i Lubiatowo Północne. Miasto jest również ważnym ośrodkiem kulturalnym regionu, w którym odwiedzający znajdą teatry, kina, sale koncertowe, amfiteatry i muzea. Koszalin jest także domem dla lokalnych mediów. W mieście znajduje się także Stolica Apostolska. Centrum miasta znajduje się około 11 kilometrów od Morza Bałtyckiego. Z drugiej strony opisywana aglomeracja sięga południowego brzegu jeziora nadmorskiego.

Historyczne ciekawostki o Koszalinie

Koszalin posiada mnóstwo historycznych ciekawostek, o których większość mieszkańców nie ma pojęcia.

  • Z lokacji miasta w 1266 r. pierwszymi „burmistrzami” byli jednocześnie piastujący urząd Maguard i Hartmann. Ostatnim niemieckim burmistrzem był Emil Binder, który kierował miastem w latach 1934-45.
  • Najwybitniejszym malarzem koszalińskim był Julius Jury (1812-1893). Malował obrazy o tematyce religijnej i historycznej, m.in. w Londynie i Monachium. Był znakomitym skrybą, a kopie jego prac przez wiele lat służyły jako pocztówki. Największymi dziełami artysty są obrazy: 'Samson o Dalia’, 'Dwa Fauny’ i 'Salome u stóp św. Jana’. Dwa jego obrazy zdobiły salę posiedzeń koszalińskiego ratusza.
  • Wielką postacią Koszalina w XIX wieku był dr Mosser, lekarz miejski. Ze względu na swoje oddanie i bezinteresowną pomoc nazywany był „ojcem ubogich”.
  • Na początku XIV wieku ukończono mur miejski o długości około 1400 metrów, z licznymi wieżami strażniczymi, w tym więzieniem i basztą prochową. Miasto posiada trzy bramy: Młyńską od północy, Nową od zachodu i Wysoką z Barbakanem od południa.
  • Ostatnim dobrze zachowanym średniowiecznym kościołem jest wyjątkowy kościół św. Jana. Gertruda. Na przestrzeni wieków zanikły inne budowle sakralne tego typu z różnych przyczyn.
  • Niewielka, ale dobrze prosperująca społeczność żydowska żyła w Koszalinie od początku XVIII wieku. Za czasów pierwszego rabina dr. Heymana Jolowitza (po 1870 r.) w mieście żyła rekordowa liczba Żydów – 361.
  • Największym osiągnięciem sportowym w historii miasta był Heinrich von Pollay, który na olimpiadzie w Berlinie (1936) zdobył dwa złote medale w jeździectwie. Aby uczcić ten sukces, tak zwany „dąb pamięci”.

Ciekawostki o obecnym Koszalinie

Koszalin jest drugim co do wielkości miastem na Pomorzu Zachodnim i największym miastem na Pomorzu Środkowym. Koszalin jako miejscowość turystyczna fascynuje historyczną atmosferą, a jednocześnie nowoczesnością. Z jednej strony wita modernistyczny dworzec, z drugiej urocze i zadbane zabytkowe kamienice przy głównych ulicach miasta. Granice miasta sięgają południowego brzegu morza i jeziora Jamno. Jednak centrum miasta znajduje się zaledwie 11 kilometrów od wybrzeża. Warto wspomnieć, że Koszalin miał w swojej historii dostęp do Bałtyku, które uzyskał w 1331 roku kupując części Jamna i Jeziora Uniescie.