Mielno to znany kurort nad Bałtykiem. Jedno z najpopularniejszych miejsc wakacyjnych w Polsce, o którym na pewno słyszał każdy Polak. Bliskość Kołobrzegu i Koszalina w zachodniej Polsce dodatkowo zwiększa jego atrakcyjność. Do tych miast można zorganizować wycieczki, dzięki czemu w okolicy jest więcej do zobaczenia. Jednak Mielno to nie tylko Bałtyk. Drugim akwenem jest jezioro Jamno, które jest centrum sportów wodnych w okolicy. Szeroka linia brzegowa i dostęp do jeziora to wielkie atuty Mielna. Miejscami przypomina nawet Półwysep Helski, gdzie ląd oddziela Morze Bałtyckie od jeziora Jamno.
Pierwsze wzmianki o Mielnie
Pierwsze informacje o tym miejscu pochodzą z XIV wieku. W 1410 r. Mielno zostało doszczętnie zniszczone przez wojska polskie i litewskie. W późniejszych dziejach wieś była odbudowywana i niszczona. Nawet w chwili wybuchu II wojny światowej Mielno było nieznaną wsią liczącą niespełna 400 mieszkańców. Obecną lokalizację miasto uzyskało dopiero po wojnie. Ciągły rozwój, nowoczesna rozbudowa, bogata linia brzegowa i dostęp do jeziora Jamno, sprawiło, że Mielno jest dziś jednym z najpopularniejszych miejsc wakacyjnych w Polsce. Ciekawostką jest, że w latach 70-tych Mielno rozważano pod budowę jednego z największych portów w kraju. Skalą przewyższa ten w Kołobrzegu, a w planach było wykorzystanie jeziora do jego budowy. Niestety, plany właśnie się skończyły i nigdy nie został zbudowany.
Mielno – historia miasta
Mielno to najmłodsze miasto w województwie zachodniopomorskim. Mielno otrzymało prawa miejskie 1 stycznia 2017 roku. Jest to jednak miasto o bogatej historii. W dokumencie lokacyjnym Koszalina z 1266 r. po raz pierwszy pojawia się nazwa „Moellen” – odnosząca się do obecnego Mielna. W tym czasie wieś należała do rodziny Schlieffenów z Kołobrzegu. W kolejnych latach Mielno nosiło nazwę Großmöllen lub Groß Möllen – pisane samodzielnie.
Przesądy o Mielnie w XVIII w.
Do połowy XVIII wieku dla większości ludzi morze było miejscem terroru i sił nieczystych, z którymi wiązano przesądy.
Krążą pogłoski, że kąpiel ma niezwykłe właściwości przywracające siły, witalność, a nawet całkowite wyzdrowienie osobom cierpiącym na różne choroby, jednak do oficjalnego uznania wartości kąpieli morskich jeszcze daleka droga. ludzie Odkrywając lecznicze, wzmacniające i utwardzające działanie kąpieli morski, zaczęto zakładać kąpieliska nadmorskie.
Mielno czyli Baza Noclegowa i gastronomiczna
Jeśli chodzi o bazę noclegową w Mielnie to jest ona dobrze rozwinięta. Liczne ośrodki noclegowe, hotele i pensjonaty gwarantują dużą ilość miejsc. Trzeba jednak wiedzieć, że Mielno to miasto, które żyje dzień i noc. Liczne imprezy i dyskoteki to świetna zabawa, ale trwają one do białego rana, a miasto potrafi być głośne. Jednak pobliskie miejscowości, takie jak Unieście, Koszalin, Gąski czy Chłopy, oddalone zaledwie o kilka kilometrów od Mielna, oferują wiele miejsc noclegowych. Oczywiście dla planujących spontaniczny wyjazd tanie noclegi oferują także pensjonaty i liczne ośrodki wypoczynkowe. Jeśli chodzi o bazę gastronomiczną to jest ona na najwyższym poziomie.
Nie przegap okazji i kliknij w link, aby zyskać więcej informacji. Domy Mobilne