Koszalin to miasto w województwie zachodniopomorskim, na wybrzeżu koszalińskim niedaleko Mielna. Miasteczko położone jest zaledwie 10 km od Morza Bałtyckiego, dlatego jest tak popularne wśród turystów, którzy lubią wypoczywać na pobliskich plażach. Koszalin jest jednak bogaty w sztuczne zbiorniki wodne, takie jak zbiornik Wodna Dolina. To także kulturalna stolica regionu.
Zabytki w Koszalinie – Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej
Spacerując po mieście warto również zajrzeć do parku przy amfiteatrze oraz pobliskiej Góry Chełmskiej, która jest oznakowana licznymi szlakami turystycznymi. Kaplica była ośrodkiem mariańskiego ruchu apostolskiego w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Budynek jest wierną repliką Kaplicy Otwock-Świder. W sanktuarium znajduje się niesamowity obraz Matka Boża, która została nazwana Matka Boża Trzykroć Przedziwna. Ten obraz jest repliką Matki Boskiej znajdującej się w Bazylice Schönstatt.
Zabytki w Koszalinie – Katedra Gotycka N.M.P
Katedra Gotycka to zdecydowanie najstarszy zabytek Koszalina, zbudowany w latach 1300-1333. Jest to katedra z prostokątnym prezbiterium zamkniętym trójbocznie, z wnętrzem gwiaździstym i masywnymi kwadratowymi wieżami. W ołtarzu głównym znajduje się 16 posągów (1512 r.), w nadprożu prezbiterium krzyż z końca XIV w. oraz witraże wykonane w latach 1914-1915. Kościół posiada barokowo brzmiące organy z 1899 roku. Najstarszym zabytkiem jest XIII-wieczna chrzcielnica znajdująca się na kruchcie pod wieżą.
Zabytki w Koszalinie – Pałac Młynarza i młyn
Pierwszy młyn wodny w 1266 r. Przetrwał pożar do 1601 roku. Budynek był kilkakrotnie rozbudowywany i modernizowany aż do XIX wieku. W latach 1890-1897 do młyna dobudowano pałac młynarza. Dom Młynarza od 1991 roku był remontowany i przebudowywany na cele wystawiennicze.
Zabytki w Koszalinie – Domek kata
Najstarsza gotycka kamienica Koszalina powstała w drugiej połowie XV wieku i jest znanym symbolem samodzielności jurysdykcyjnej miasta. Stanowisko średniowiecznego kata Koszalińskiego obowiązywało od 1464 roku. Egzekucje odbywały się na tzw. Wiszącej Górze (przedłużeniu ul. Dąbrowskiego) i rynku miejskim, następnie szubienicę przeniesiono na ul. Rolników, pod mury miejskie. Kat ostatni raz pełnił obowiązki w mieście w 1893 r., ale mieszkał w kamienicy do lat 30. XX wieku. Od 1964 roku w Domu Kata w Koszalinie działa teatr propozycji „Dialog”.
Zabytki w Koszalinie – Neogotycki kościół św. Józefa
Zbudowany został w 1869 roku. Dla wierzących założona została w 1857 r. diecezja katolicka. Wewnątrz zabytkowe neogotyckie wyposażenie obejmuje czternaście obrazów Drogi Krzyżowej z 1886 r. W kościele prezbiteriańskim zachowały się neogotyckie witraże. Do końca II wojny światowej był jedynym kościołem katolickim w Koszalinie
Zabytki w Koszalinie – Kościół Zamkowy
Został założony około 1300 roku. Kościół jako klasztor cystersów w Koszalinie działał od 1278. Poważnie uszkodzony w wielkim pożarze miasta w 1718 roku. W latach 1818-1819 został gruntownie wyremontowany i wyposażony w nowy sprzęt taki jak organy w 1863 roku. Przekazany Polskiej Autonomicznej Cerkwi Prawosławnej w 1953 r. pełni funkcje sakralne.