„Pieśń ziemi koszalińskiej” to hymn stworzony przez Władysława Turowskiego. Po raz pierwszy zaprezentował go jako hymn miasta 20 września 1958 r. Zaśpiewał go hejnalista z wieży budynku dawnego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Andersa.
Ważne znaczenie hymnu dla mieszkańców
Dwa lata później pierwsze nuty melodii piosenki stały się znakiem wywoławczym stacji w Koszalinie, co stało się nieoficjalnym mottem stacji dla całego regionu. Pieśń została włączona do repertuaru przez wszystkie chóry wojewódzkie, a w 1958 roku została oficjalnie uznana za oficjalny hymn miasta. Od początku lat 90. skrócona wersja hymnu rozpoczynała każde posiedzenie Rady Miejskiej Koszalina.
Władysław Turowski -twórczość
Władysław Turowski urodził się 26 maja 1906 roku w Kępnie. Jeszcze przed II wojną światową pisał operetki i utwory sceniczne. Muzyka była jego pasją od zawsze – jako licealista napisał operetkę „Studenteria”. We wrześniu 1939 został powołany i brał udział w walce do końca wojny obronnej. W późniejszym i końcowym etapie w fazie SGO generała Franciszka Kleeberga „Polesie”. Po konflikcie Władysław Turowski udał się nad polskie morze i poświęcił się twórczości artystycznej. Lata spędzone w Koszalinie przyczyniły się do rozpropagowania największego wolumenu jego dorobku muzycznego i twórczego. Zajął się:
- dystrybucją śpiewników i kompilacji piosenek,
- skomponowaniem 49 utworów scenicznych, w tym 45 na czterogłosowy chór mieszany,
- napisał 123 Pieśnie,
- objął stanowisko dyrektora Wydziału Kultury w koszalińskim Wydziale Świadczeń Wczasowych dla Pracowników, gdzie pozostał do 1971 r., kiedy przeszedł na emeryturę.
Życie Władysława Turowskiego
Od 1962 przez 20 lat kierował Społecznym Ośrodkiem Muzycznym w Koszalinie, był inicjatorem powstania Koszalińskiego Towarzystwa Muzycznego, brał udział w tworzeniu wielu innych organizacji społecznych i kulturalnych. Władysław Turowski zmarł 1 września 1983 roku i został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie. Jest dobroczyńcą jednej z koszalińskich ulic. Koszalinom najbardziej znany jest hymn miasta, który rozbrzmiewa zawsze w samo południe z wieży ratusza.
Jak brzmi hymn Koszalina?
Hymn miasta Koszalin nie jest zbyt skomplikowany i brzmi następująco:
Pieśń o Ziemi Koszalińskiej
Krętactwa książąt, mordy, gwałty
nie osiągnęły swych zamierzeń;
dalej po polsku szumiał Bałtyk
i lud stał wiernie przy macierzy.
Gdy zawierucha przeszła krwawa
i wolność do nas zawitała,
cieszyła z nami się Warszawa,
i Moskwa salut z dział oddała.
ref.
O koszalińska ziemio moja,
o ziemio żyzna, kwitnących zbóż,
po ciężkich trudach, krwawych bojach
wróciłaś do nas na zawsze już.
Szły dniem i nocą dzielne wojska
przez Złotów, Drawsko, Wałcz, Czaplinek,
a pod ich stopą rosła Polska
na zachód hen za Koszalinem.
I po tej ziemi rozproszony,
po latach krzywdy lud się zbratał.
A walka trwa, bój nieskończony,
O lepsze, jasne jutro świata.
ref.
O koszalińska ziemio moja,
o ziemio żyzna, kwitnących zbóż,
po ciężkich trudach, krwawych bojach
wróciłaś do nas na zawsze już.