Koszalin to stutysięczne miasto położone w województwie zachodniopomorskim. O jego wyjątkowej atrakcyjności turystycznej decyduje korzystne ukształtowanie terenu, położone z jednej strony wzdłuż wybrzeża, z drugiej w pobliżu jezior Jamno i Lubiatowe Północne, dodatkowo przepływająca przez Koszalin rzeka Dzierżęcinka. Jako stolica powiatu Koszalin jest znaczącym ośrodkiem administracyjnym oraz siedzibą władz samorządowych. Wraz z turystyką w mieście rozwija się również kultura, czego efektem jest obecność wielu kin, teatrów, muzeów i innych instytucji. Wojsko Polskie stacjonuje w Koszalinie od 1945 roku.
Zabytki Starego Miasta w Koszalinie
Mimo zniszczeń wojennych i pożarów na koszalińskim Starym Mieście zachowało się kilka kościołów z XIV wieku oraz wiele innych budowli o znaczeniu historycznym. Do najbardziej intrygujących należą:
- Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny,
- kaplica ewangelicko-augsburska św. Gertrudy,
- dawny kościół zamkowy, obecnie siedziba cerkwi prawosławnej.
Poza najstarszymi kościołami, pozostałości murów obronnych oraz gotycka kamienica przy ul.Chrobrej. Do nowszych budowli należy większość kamienic Starego Miasta, zabytkowe kamienice i wille o intrygujących zewnętrzach, Pałac Młynarza z dobrze zachowanym młynem, zabudowania Pałacu Ślubów i plebanii, zespół budowli należących do Głównego Urząd Pocztowy, dawny dworzec kolejowy będący jednocześnie stacją kolejki wąskotorowej oraz zabytkowa wieża widokowa, która powstała w XIX wieku na Górze Chełmskiej.
Inne ciekawe budowle w Koszalinie
Poza Starym Miastem zabytkowe budowle występują także w innych dzielnicach miasta. Dziś mieszczą się w nich instytucje publiczne, kulturalne i usługowe. Znacząca jest:
- budowa polikliniki w stylu neogotyckim,
- Bałtyckiego Teatru Dramatycznego z początku XX wieku,
- Gmachu Straży Pożarnej,
- Archiwum Państwowego,
- zabytkowych rezydencji.
Dodatkowo w Koszalinie można zwiedzić również podziemia dawnego browaru oraz skansen kultury jamneńskiej. Inne muzea i teatry w mieście to Teatr Bałtycki i Koszalińska Orkiestra Symfoniczna. Regularne festiwale są również częścią tego święta, w tym Festiwal Młodzieży i Filmu, Letni Festiwal Kabaretowy, Festiwal Organowy i Hanza Jazz Festival.
Kościół ewangelicko-augsburski św. Gertrudy – atrakcje Koszalina
Ten niewielki kościółek powstał w 1383 roku. Ciekawostką jest, że od lat nazywany jest „prawdziwą Perłą Pomorza”. Wzniesiony był z cegły i posiadał nad nim ośmioramienne sklepienie gwiaździste. Wizualnie jest prawie magiczna. Swoje funkcje religijne pełnił do 1945 r., a od początku XX w. był własnością parafii staroluterańskiej. Wiele lat po zakończeniu II wojny światowej został podniesiony do rangi kościoła i obecnie służy jako siedziba Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Koszalinie. To kolejne miejsce, które musisz odwiedzić w Koszalinie i nie możesz go przegapić.