Pomorze jest najszybciej rozwijającym się regionem w Polsce pod względem wzrostu PKB. Strategiczne położenie województwa pomorskiego na skrzyżowaniu międzynarodowych szlaków komunikacyjnych, prężnie działający port morski i lotniczy, rosnąca dostępność regionu oraz rozwijające się zaplecze logistyczne sprzyjają rozwojowi wymiany międzynarodowej i przyciąganiu inwestorów zagranicznych.
Koszalin miastem przemysłowym
Miasto jest średniej wielkości ośrodkiem przemysłowym. Dominuje tu przemysł elektromaszynowy:
- dźwigi budowlane,
- szyby samochodowe,
- urządzenia próżniowe.
Spożywczy:
- cukierniczy,
- mięsny,
- przetwórnia ryb „Espersen”,
- młyn zbożowo-mączny PZZ Stoisław,
- browar w Koszalinie,
- chłodnia składowa.
Drzewny:
- meble stolarskie,
- fabryki mebli,
- kantówki.
Produkcja tworzyw sztucznych:
- fabryka styropianu.
Co ciekawe Jeden z największych polskich producentów szyb samochodowych „NordGlass” ma swoją siedzibę i fabrykę w Koszalinie. Oprócz fabryk istnieje wiele firm zaopatrujących miasto w niezbędne media, m.in. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Miejski Zakład Komunikacji, Zakład Gospodarki Komunalnej oraz Zakład Energetyczny Energa.
Atuty inwestycyjne na Pomorzu
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne są kluczowe dla rozwoju regionu. Dzięki nim rozwijają się regionalne centra produkcyjne i towarzyszące im centra badawczo-rozwojowe. Województwo pomorskie jako europejską lokalizację swoich centrów usług wybrały także globalne koncerny międzynarodowe, takie jak Bayer czy PwC, na taki wybór wpływa z pewnością:
- Strategiczne położenie nad Morzem Bałtyckim w sercu Europy.
- Dostępność komunikacyjna w okolicy.
- Zróżnicowana gospodarka.
- Koncentracja wykwalifikowanej kadry.
- Zaawansowane zaplecze badawczo-rozwojowe.
- Przyjazna inwestycjom polityka prorozwojowa.
- Zaawansowany system obsługi i wsparcia inwestorów.
Kluczowe sektory gospodarki Pomorza
Siłą napędową gospodarki Pomorza są usługi, przemysł i budownictwo, a handel wspierają dwa prężnie działające porty w Gdyni i Gdańsku. Główne gałęzie przemysłu województwa pomorskiego to przemysł stoczniowy, drzewno-papierniczy, petrochemiczny i elektroniczny. Przemysł spożywczy również tradycyjnie był jedną z głównych gałęzi przemysłu w regionie, chociaż rolnictwo jest znacznie mniej ważne niż inne. Największy potencjał wzrostu mają branże ICT (Information and Communication Technology), BSS (Sektor nowoczesnych usług biznesowych), Logistyka, Biotechnologia, Elektronika i Motoryzacja.
Znaczny rozwój gospodarczy Pomorza
Sektor nowoczesnych usług biznesowych (BSS) odnotował w ostatnich latach rekordowy wzrost i obecnie zatrudnia prawie 35 000 osób. Głównym ośrodkiem rozwoju Centrów Usług Wspólnych (SSC) jest Trójmiasto, z których większość specjalizuje się w usługach IT i procesach finansowych. Tym, co wyróżnia Trójmiasto na polskiej mapie usług dla biznesu, jest jego wyraźna dominacja w kategorii zatrudnienia w centrach badawczo-rozwojowych. Silny ośrodek miejski jest podstawą wzrostu gospodarczego regionu. Ich potencjał gospodarczy wynika z koncentracji kapitału ludzkiego. Aż 64% (2019) mieszkańców regionu mieszka w miastach, w większości w wieku produkcyjnym, stanowiących cenny kapitał pozostający do dyspozycji inwestorów.