Muzea w Koszalinie

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Koszalińskie Muzeum to idealne miejsce dla wszystkich miłośników historii i kultury ludowej. Znajdują się tu wspaniałe eksponaty, których misją jest upamiętnianie historii miasta i regionu. Można tu więc zobaczyć pomniki pomorskich i jemeńskich grup kulturowych i imigranckich. Warto zobaczyć zabytkowe domy rybackie we wsi Dąbki. Na szczególną uwagę zasługuje także rzemiosło ludowe.

Muzeum w Koszalinie – najważniejsze działy

Jednym z najważniejszych działów muzeum jest niewątpliwie dział poświęcony dziejom miasta i Pomorza, którego centralnym punktem jest polichromia przedstawiająca panoramę Koszalina z początku XX wieku. Na uwagę zasługuje również kolekcja fotografii przedstawiających miasto, około 3000 fotografii sprzed 1945 r. oraz pocztówek. Oprócz tego znajdują się tam medale, odznaki oraz pomniki rzemiosła i przemysłu.

Historia Muzeum w Koszalinie

Za początek koszalińskiego muzeum uważa się rok 1912, kiedy to Niemieckie Towarzystwo Turystyki i Ochrony Narodowej otworzyło w Ratuszu Staromiejskim swoją pierwszą wystawę. Dwa lata później Heimatmuseum pozyskało pomieszczenia w gmachu miejskim. Muzeum zlikwidowano w 1945 roku. Natępnie muzeum przejęło część zbiorów Heimatmuseum i rozpoczęło działalność przy ul. Piłsudskiego. Zarządzany był przez gminę do 1949 roku, zanim został upaństwowiony. Od 1 stycznia 1999 roku muzeum ponownie należy do Gminy Miejskiej Koszalin, a od 2000 roku nosi obecną nazwę.

Muzeum w Koszalinie – ciekawe zbiory

Zbiory muzeum to głównie zabytki archeologiczne, historyczne, monety, medale, ekslibrisy polskie i obce, meble, rzemiosło artystyczne (malarstwo antyczne i nowożytne) oraz pamiątki etnograficzne z Pomorza – rzemiosło, kultura Pomorza i sztuka ludowa. Archiwa to także ciekawe zbiory. Należą do nich negatywy i kserokopie dokumentów dotyczących Koszalina i regionu, polskie media na Pomorzu przed 1945 r., kserokopie dokumentów osobistych osadników polskich w okresie powojennym, Polaków w czasie II wojny światowej oraz wspomnienia osadników na Koszalinie po wojna. Charakterystycznym elementem kolekcji jest porcelanowa filiżanka, widziana w koszalińskiej szkole podchorążych na początku XX wieku, należąca do polskiego urzędnika tej szkoły, Jana Terberta.

Co znajdziemy w Koszalińskim Muzeum?

Co roku odbywa się tu kilka imprez plenerowych: Jarmark Jamneński, Jarmark Młyński i inne. W muzeum odbywają się wystawy stałe i czasowe. Szczególnie polecamy wizytę na łowiskach ze wsi Dąbki. Ten zabytkowy budynek przedstawia elementy codziennego życia rodziny rybackiej, a także odzież i narzędzia pracy z czasów kultury Occupy.

Monety i medale ze zbiorów własnych Muzeum w Koszalinie

Ekspozycja numizmatyczna prezentuje przekrojowe dzieje mennictwa obcego i polskiego od starożytności (w tym skarby rzymskiego denara z I i II w. n.e.) do czasów współczesnych – zbiór srebrnych monet emitowanych przez Narodowy Bank Polski. Sztukę medalierską prezentuje, między innymi tzw. seria Medali Królewskich, wydawana przez Oddział Koszaliński Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w latach 1980-2005.

Sprawdź więcej ciekawych treści, klikając tutaj: Międzynarodowy Transport Zwłok