Koszalin to miasto na prawach powiatu i drugie co do wielkości miasto na Pomorzu Zachodnim. Może pochwalić się mianem największego miasta na Pomorzu Środkowopomorskiego. Położone jest na Pobrzeżu Koszalińskim, nad rzeką Dzierżęcinki oraz jeziorem Jamno i Lubiatowo Północne. Jest siedzibą powiatu koszalińskiego, Sądu Rejonowego, Oddziału Urzędu Marszałkowskiego oraz oddziałów terenowych Urzędu Wojewódzkiego.
Wyróżnienie dla partnerskiego miasta Koszalin
Koszalin jest jednym z wielu miast propagujących idee europejskie i budujących zjednoczoną Europę. Uznaniem tych działań w środowisku lokalnym są honorowe tytuły Komisji Europejskiej takie jak:
- Dyplom (1998),
- Sztandar Honorowy Komisji Europejskiej (1999),
- Europejska Tablica Honorowa (2001).
Tak wysoka ocena współpracy międzynarodowej Koszalina jest najlepszym dowodem na to, że jest miastem europejskim, postrzeganym przez turystów i kontrahentów jako międzynarodowy partner.
Z jakimi miastami współpracuje Koszalin?
Warto przypomnieć, że Koszalin był jednym z miast, które podejmowały wiele inicjatyw na rzecz budowy zjednoczonej Europy. Mieszkańcy Koszalina współpracują z miastami partnerskimi takimi jak:
- Neubrandenburg w Niemczech,
- Neumünster w Niemczech,
- Berlin Tempelhof-Schöneberg w Niemczech,
- Schwedt nad Odrą,
- Gladsaxe w Danii,
- Seinäjoki w Finlandii,
- Bourges we Francji,
- Lida na Białorusi,
- Kristianstad w Szwecji,
- Albano Laziale we Włoszech,
- Iwano-Frankiwsk na Ukrainie
- Fuzhou w Chinach.
Śródmieście ośrodkiem kulturalnym w rejonie
Usługi o znaczeniu ogólnym i regionalnym są skoncentrowane na obszarze miejskim. W centrum miasta zlokalizowane są podstawowe funkcje miasta, administracja publiczna, edukacja i funkcje usługowe. Jest głównym ośrodkiem kulturalnym regionu, z teatrami, kinami, filharmonią, amfiteatrem i muzeami. Cały obszar starego miasta jest wpisany na listę zabytków. Do najcenniejszych zabytków należą:
- fragmenty murów obronnych,
- katedra,
- kaplica ewangelicko-augsburska,
- Pałac Ślubów,
- poczta główna,
- zespół budynków parku miejskiego.
Miasta partnerskie Koszalina pomagają uchodźcom
Prezydent miasta Koszalin zgłosił się z ogromną prośbą o pomoc miast partnerskich. Na apel Prezydenta Miasta Koszalina Pana Piotra Jedlińskiego o pomoc uchodźcom wojennym mieszkającym w Koszalinie i partnerskim mieście Iwano-Frankiwsk odpowiedziały następujące miasta:
- Troki (Litwa) – organizacja i dostawa darów do Iwano-Frankowska,
- Neubranbenburg (Niemcy) – przekazane dary i środki finansowe zebrane podczas koncertu charytatywnego w kościele ewangelickim w Neubrandenburgu,
- Neumunster (Niemcy) – przekazanie 20 ton prezentów – pełna ciężarówka,
- Schwedt nad Odrą (Niemcy) – darowizna, w tym ok. 50 łóżek polowych,
- Gladsaxe (Dania) – Przekazanie prezentów i sprowadzenie około 30 uchodźców do Danii.